Ta strona używa plików Cookies. Proszę zapoznać się z celem ich używania i możliwościami zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Polityka prywatności

Funkcje wzrokowe

Krótko o percepcji wzrokowej, która jest niezbędna w nabywaniu różnych umiejętności, pisałam >>>TU<<<

W poniższym poście chciałabym Wam przedstawić pomoce, które pomogą Waszym dzieciom w kształtowaniu funkcji wzrokowych.


Analiza i synteza wzrokowa to funkcja poznawcza, która jak każda z wielu, gdy jest poprawnie kształtowana, ułatwia dziecku pracę w przedszkolu czy szkole.

9ed4ca80-e7a0-11e9-bd3e-11033850a40b


Pozycja, którą chcę Wam zaproponować, zawiera komplet ćwiczeń, które pomogą stymulować spostrzeganie wzrokowe, a w tym obrazki do rozcięcia oraz wykrojniki.

694dbe30-e7aa-11e9-bd3e-11033850a40b


Znajdziemy tu ćwiczenia polegające m.in. na wyszukiwaniu różnic, odszukiwaniu elementów, do których pasują wycięte obrazki, odnalezieniu w nałożonych na siebie konturach różne przedmioty. Ale to tylko wycinek zabaw... takich różnorodnych przykładów jest naprawdę cała, gruba teczka.

753747f0-e847-11e9-83b0-532427f23158Zdolność analizy i syntezy wzrokowej pozwala dzieciom dostrzegać różnice oraz cechy wspólne. Jest to więc umiejętność, która warunkuje prawidłowe rozwijanie innych zdolności, jak chociażby dokonywania kategoryzacji.

f4244680-e7ac-11e9-bd3e-11033850a40b


Jest to kluczowa umiejętność stanowiąca podstawę do tworzenia grup i zbiorów, pozwala dzieciom odkrywać reguły, abstrahować je oraz porządkować otaczający je świat. Dotyczy to elementów językowych jak i wykonywanych codziennych czynnościach.

f022d320-e807-11e9-8f2b-15f010d49b43


Zestaw ten zawiera grube, tekturowe, kolorowe figury geometryczne oraz karty z elementami do samodzielnego przecinania. Zawarte w nim zadania usprawniają procesy myślowe. Zdolność dokonywania kategoryzacji jest jednym z podstawowych wyznaczników inteligencji człowieka.

W ćwiczeniach znajdziemy podstawowe kategorie, ubrania, postaci, samochody, emocje, łączenie w pary, co pasuje, co nie pasuje, naukę odpowiadania na pytania, kategorie językowe, samogłoski, czytanie globalne, łączenie cech i wiele wiele innych.

Wielkim plusem proponowanych ćwiczeń jest wielość przykładów i reguł. Dzięki pracy nad kategoryzowaniem, dzieci zaczynają dostrzegają cechy wspólne i cechy odróżniające, co ma przełożenie później w nauce pisania i czytania.Nawiązując do powyższego kolejną pozycję, którą chcę Wam przedstawić jest "Budowanie struktury zdania".

bd0f0300-e80c-11e9-8f2b-15f010d49b43


Dlaczego właśnie taką pozycję wybrałam do funkcji wzrokowych?

Z doświadczenia pracy w przedszkolu i szkole wiem, że nauka czytania to moim zdaniem największe wyzwanie z jakimi mierzą się dzieci, dla większości niestety jest to najtrudniejszy proces. Często jest on żmudny i długotrwały, sprawia dzieciom dużo trudności, co zniechęca dzieci do zabawy z książką, przez co w efekcie końcowym nie lubią czytać i przy tym nie czerpią przyjemności z czytania.

Przede wszystkim pisanie i czytanie są jednymi z ważniejszych (jak dla mnie) umiejętności każdego człowieka, ponieważ procesy te są przede wszystkim formą komunikacji. Polegają one na koordynacji pracy oka, ręki połączone z funkcją mózgu.

4bc129c0-e80d-11e9-8f2b-15f010d49b43


Jest to pomoc przeznaczona do terapii językowej dzieci i osób dorosłych. Składa się z 16 ilustracji, etykiet ze zdaniami dostosowanych do nich oraz wyrazami do samodzielnego układania zdania. Dzięki tej pomocy mamy możliwość pracy nad budowaniem zdań, zaczynając od najprostszych "je, pije", do bardziej rozbudowanych "Tata śpi na kanapie". Dołączone do pakietu pojedyncze wyrazy dają możliwość konstruowania dowolnych zdań czy budować zdania obrazujące rysunek. Warto podkreślić, że karty wykonane są z matowej folii, dzięki czemu są bardziej wyraziste i nie dają refleksów świetlnych.

Pomysłów na zabawy jest mnóstwo, począwszy od tradycyjnego podkładania etykiet pod obrazki. Możemy poprosić dziecko, aby ułożyło obrazki w formie historyjki obrazkowej, zakryło je i opowiedziało nam ją z pamięci.


Kreatywność i otwartość na pomysły - to coś, co podczas w pracy z dziećmi warto zastosować, a wtedy nauka przez zabawę okaże się wielkim sukcesem! Nigdy nie ograniczajmy się do spisu treści i zaproponowanych ćwiczeń przez autora, wymyślajmy swoje wersje :) Uatrakcyjnimy dzięki temu zajęcia, a gotowa pomoc dydaktyczna będzie służyć nam na wiele wspólnie spędzonych godzin na zabawie.


Jak widzicie wszystkie proponowane ćwiczenia przyczyniają się do lepszej pracy funkcji wzrokowych u dziecka.Dajcie znać w komentarzu czy ten wpis był dla Was przydatny!


A już niedługo zapraszam Was na ostatni post z cyklu baw się i ucz w domu razem z WIR-em :)Zapraszam Was również na mój profil na Facebooku i Instagramie :)

  • Data utworzenia: 5 października 2019, 22:17
  • Kategoria: brak
  • Tagi:

Kontakt

  • 82-300 Elbląg
  • Poland
Media społecznościowe:

Wyślij wiadomość